מהי תעשייה 4.0 (Industry 4.0) וכיצד היא משנה את העולם?

בתולדות האנושות ישנם רגעים נדירים המשנים את פני החברה ומחוללים מהפכה שמגדירה מחדש את הציביליזציה. הקיטור, החשמל והאינטרנט הם חלק מהרגעים המכוננים הללו. המהפכה הרביעית, תעשייה 4.0 או באנגלית: Industry 4.0 הינה אבן דרך משמעותית בהתפתחות האנושית.

 

להרשמה                       תואר שני בניהול תעשייתי

 

מהי בעצם תעשייה 4.0?

המונח שנישא כיום בפי כל – Industry 4.0 הוצג לראשונה על ידי קבוצת מדענים שפיתחה אסטרטגיה עבור ממשלת גרמניה ב-2015. המושג תעשייה 4.0 הוצע שוב ב-2016 על יד קלאוס שוואב, יו"ר הפורום הכלכלי העולמי (WEF), בפגישת הפורום הכלכלי השנתי שנערך בדאבוס, שבשוויץ.

כדי להבין מהי תעשייה 4.0 או מהי המהפכה הרביעית, הבה נתבונן במהפכות שקדמו לה ושינו את עולמנו מקצה לקצה:

  • המהפכה התעשייתית הראשונה (1820-1840) ראשיתה עם התחלת השימוש בכוח הקיטור והמים. הקיטור הוביל למעבר משיטות ייצור ידניות לשיטות ייצור מכניות שהשפיעו על החקלאות, הטקסטיל, תעשיית הברזל, הכרייה ותעשיות רבות נוספות.
  • המהפכה התעשייתית השנייה (1871-1914) החלה תודות להתקנת מסילות ברזל ושיפור אמצעי התחבורה, שהובילו להפצה מהירה יותר של רעיונות ולהתניידות מהירה יותר של אנשים ממקום למקום. בנוסף, החשמל החל להיות נפוץ והביא לבניית קווי יצור מודרניים ולעידן בו מכונות מחליפות אנשים - היבט שהעלה באופן משמעותי את התפוקה והפריון.
  • המהפכה התעשייתית השלישית (מהמחצית השנייה של המאה ה-20 ועד לתחילת המילניום) היא המהפכה האלקטרונית והדיגיטלית. מהפכה זו הכניסה לחיינו את הבקרים המתוכנתים הראשונים ואת התקשורת של מחשבי העל והמחשבים האישיים. המהפכה הוסיפה לתהליכי הייצור מחשבים, ניתוח נתונים, דיגיטציה ותקשורת מתקדמת. הושם דגש על איסוף ושיתוף נתונים, ומפעלים החלו להטמיע בקרי PLC בתוך מכונות כדי להגביר אוטומציה.
  • המהפכה התעשייתית הרביעית (Industry 4.0) מתחוללת כעת ואנחנו נמצאים בעיצומה. מהפכה זו מאופיינת בהגברת אוטומציה, באיסוף שיטתי של נתונים לצורך פרסונליזציה (התאמה אישית), במעבר למפעלים חכמים ובעבודה על מכונות חכמות לאורך כל שרשרת האספקה. מטרת החידושים היא לייעל תהליכים, לשפר פריון ולמקסם תפוקה ולענות בצורה מיטבית לדרישות הלקוחות וצרכיהם. תעשייה 4.0 משתמשת במציאות רבודה, בביג דאטה, באינטרנט של דברים (IoT), ברובוטיקה, בבינה מלאכותית (AI), בלמידת מכונה (ML) ועוד.

מפעלים חכמים מצוידים בחיישנים מתקדמים שממזערים זמני השבתה של ציוד, מכונות רובוטיות שתלויות פחות בכוח אדם אנושי וחוסכות למפעלים הון, ומחשבים שאוספים ומנתחים Big Data ממסדי נתונים אדירים המאפשרים לקבל החלטות מהירות וטובות יותר, שכן הן מבוססות על נתונים (Data Driven). אלגוריתמים של למידת מכונה מזהים שגיאות באופן מיידי ומוזילים את עלויות התיקון. האוטומציה שמציעה המהפכה משפרת את הפרודוקטיביות ומזרזת תהליכי ייצור, אחסון, איתור, שליפה, שינוע והפצה. טכנולוגיות ענן הקיימות בטלפונים חכמים עוזרות לנטר ולבקר תהליכי ייצור בכל זמן ומכל מקום.

מתעניינים בנושא תעשייה 4.0 (Industry 4.0)? אצלנו במחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן תוכלו ללמוד על אודותיה כחלק מתוכנית הלימודים לתואר שני בניהול תעשייתי. לפרטים נוספים ולהרשמה צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.

 

Industry 4.0  במסגרת תואר שני בניהול תעשייתי

אם אתם מתעניינים בתעשייה 4.0, אם אתם רוצים להיות חלק מהמהפכה הרביעית ולהוביל אותה וברשותכם תואר ראשון, בואו ללמוד תואר שני בניהול תעשייתי (MA) במחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן. תוכנית זו מקנה ידע תיאורטי ומעשי בתעשייה 4.0, בטכנולוגיות ובחדשנות ודרכה תוכלו להתוודע ולהתעמק במגמות חדשות בעולם ניהול התעשייה הגלובלית.

לצד לימודי Industry 4.0 ייחודיים רוכשים הסטודנטים השכלה אקדמית רחבה בתחום הניהול התעשייתי; לדוגמה בקורס "Industry-4.0 (תעשייה-4.0) - יזמים ומנכ"לים משתפים", לומדים על האתגרים בתעשייה 4.0, וגם נהנים מההזדמנות לפגוש יזמים ומנהלי חברות מובילים המשתפים מניסיונם בתעשייה. במסגרת התואר השני נלמד גם על ניהול פרויקטים מתקדם, ניהול מו"פ טכנולוגי בתעשייה, מנהיגות בניהול אנשים, שיווק תעשייתי דיגיטלי, ניהול פיננסי, ניהול טכנולוגיות מידע, איכות, תקינה ומדדי ביצוע, ניהול תשתיות גלובליות, יישומי תורת המשחקים בניהול ועוד. תוכנית הלימודים המקיפה מסייעת לבוגרים לצאת לעולם האמיתי עם בסיס אקדמי מוצק ואפשרות להשתלב במגוון תפקידי מפתח בתעשייה המקומית או הבינלאומית.

ייחודיות התואר השני במחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן:

  • התואר השני נלמד בתוכנית מובנית במשך שנה קלנדרית אחת בלבד! (שלושה סמסטרים רצופים)
  • הלימודים מתאימים לבעלי תואר ראשון במגוון תחומים.
  • לבחירת הסטודנטים – מסלולי תואר שני עם תזה או ללא תזה.
  • תוכנית התואר פותחה עבור אנשים עובדים, כך שניתן לשלב לימודים אקדמיים מתקדמים עם עבודה וקריירה.
  • ניתן דגש מיוחד בתוכנית התואר השני למפגשים עם מנכ"לים ומנהלים המובילים את התעשייה עתירת הידע בישראל.
  • התואר משלב קורסים פרונטליים הנלמדים בקמפוס וקורסים הנלמדים בזום – שני סמסטרים נלמדים באופן פרונטלי וסמסטר קיץ הוא סמסטר מתוקשב.

מתעניינים בנושא תעשייה 4.0 (Industry 4.0)? אצלנו במחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן תוכלו ללמוד על אודותיה כחלק מתוכנית הלימודים לתואר שני בניהול תעשייתי. לפרטים נוספים ולהרשמה צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.

*** למתעניינים הקליקו כאן למידע על תואר ראשון בניהול טכנולוגיה