תואר שני בניהול תעשייתי באוניברסיטת בר-אילן MA

להרשמה                             צרו קשר לפרטים   

 

ראש התכנית פרופ' טטיאנה צ'רנונג Tatyana.Chernonog@biu.ac.il

דוא"ל התכניתmalm@biu.ac.il

לומדים היום איך להוביל את תעשיית המחר!


תכנית הלימודים
תכנית לימודי תואר שני בניהול תעשייתי חוגגת למעלה מעשור. מאות בוגרי התכנית נהנים מתואר אקדמי ייחודי ואטרקטיבי המקנה להם ידע תיאורטי ומעשי ויתרון יחסי בהשתלבותם במרקם התעשייתי בארץ ובחו"ל. תכנית הלימודים עוסקת במגמות הראשיות הבאות: תעשייה 4.0 (Industry 4.0), חדשנות וטכנולוגיות פורצות דרך והתפתחויות ומגמות בעולם ניהול התעשייה הגלובלית.

ניהול תעשייתי – למה זה חשוב?

המרחב התעשייתי של מוצרים ו/או שירותים משתרע על פני ארגונים, חברות ומפעלים, ציבוריים ופרטיים, המאפשרים קיום ורווחה בתחומיים קריטיים כמו תעשיית המים, המזון, החשמל, האנרגיה, התקשורת והמידע, הביטחון, שירותי החירום, התחבורה, הבריאות, הכספים, הייצור והעסקים.
מקובל להציג את רצף השינויים בעולם התעשייה כמהפכה סדרתית. המהפכה התעשייתית הראשונה התבססה על השימוש באנרגיית הקיטור לייצור מכונות וכלי ייצור. השנייה התבססה על אנרגיית החשמל והביאה להמצאת הייצור ההמוני, השלישית הייתה מהפכת האוטומציה שהתבססה על אלקטרוניקה וטכנולוגיות מידע וכיום אנו בעיצומה של המהפכה הרביעית, תעשייה 4.0, הדרמטית מכולן וזו שמשנה את חיינו ללא היכר.

היום אנו בעיצומה של המהפכה התעשייתית הרביעית (Industry 4.0), מבוססת על תפיסה ארגונית חדשה לניהול מפעלים ותהליכים תעשייתיים באופן חכם ומודרני (מהבית החכם, המפעל החכם ועד הערים החכמות). מהפכה זו נשענת על חדשנות ופריצות דרך טכנולוגיות כמו: אינטרנט תעשייתי של הדברים (IIOT), מסדי נתונים ומידע (BIG-DATA), בינה מלאכותית (AI), כלים וציוד בלתי מאוישים ((AUTONOMOUS ROBOTS, הדפסות תלת-ממד (3D) ושרשרת בלוקים ((BLOCKCHAIN, ולמידת מכונה (ML).

לימודי ניהול תעשייתי לתואר שני בבר-אילן - בונים את עתודת הניהול של המחר

תכנית הלימודים לתואר שני בניהול תעשייתי מעניינת ומעשירה, נלמדת באווירה נעימה וידידותית מצד הסגל האקדמי והמנהלי כאחד. זוהי תכנית מובנית (שנה אחת בלבד) ומתאימה במיוחד לאוכלוסייה הלומדת תוך כדי עבודה (2 סמסטרים פרונטליים וסמסטר קיץ מתוקשב). ניתן בה דגש לחשיפת הסטודנטים למנהלים מובילים בארגונים ובחברות התעשייה המובילות.
התוכנית מכינה את בוגריה להשתלב בתפקידי ניהול ותפעול ברמות הביניים והבכיר בהמשך, של ארגונים, חברות ומפעלים יצרניים ו/או נותני שירותים. היא מעניקה ארגז כלים, תיאורטי ומעשי, הדרוש להתמודדות עם אתגרי התעסוקה ופתוח הקריירה האישית, בסביבה המאופיינת בתאוצת שינויים הולכת וגוברת, הן בעוצמת השינוי והן בקצב.
אחד מיעדיה המרכזיים של התכנית הוא לאפשר לבוגריה לממש הזדמנויות תעסוקה בקשת רחבה של ארגונים ותפקידים בארץ ובעולם. בין התפקידים בהם יוכלו בוגרי התכנית להשתלב ניתן למנות מנהלי פרויקטים טכנולוגיים, מנהלי מוצר, מנהלי תפעול, לוגיסטיקה ושרשרת הספקה, מנהלי שיווק בתעשייה, מנהלי רצפת הייצור, מנהלי איכות המוצר ועוד.

תנאי קבלה לתואר שני בניהול תעשייתי

בעלי תואר ראשון, ממוסד אקדמי מוכר ובעלי ציון ממוצע של 85 לפחות (בכל לימודי התואר הראשון, לבעלי תואר דו-חוגי ייעשה ממוצע בין הציונים הסופיים של שני החוגים).
בעלי תואר ראשון בממוצע 80 ומעלה במקצועות הניהול: כלכלה, לוגיסטיקה, ניהול טכנולוגיה ומנהל עסקים.
בעלי תואר ראשון בממוצע 76 לפחות בהנדסה או במדעים BSC.

למידע נוסף אודות תנאי הקבלה.

מסלולי הלימודים בניהול תעשייתי

קיימים שני מסלולים:

 • ניהול תעשייתי מסלול א - כולל ביצוע מחקר (תזה),כתיבת התזה בהצלחה פותחת את השער ללימודי התואר השלישי. הוראות לכתיבת עבודת תזה נמצאות בתקנון הוועדה לתואר שני.
  תכנית הלימודים כוללת (היקף שעות): קורסי חובה (מתוכם "כלי מחקר מתקדמים" ו"סדנה לתזה") 26 נ"ז  +  עבודת תזה לתואר שני 10 נ"ז שכ"ל  = סה"כ 36 נ"ז 

 • ניהול תעשייתי מסלול ב - ללא מחקר (תזה). מסלול זה מיועד למועמדים המבקשים להרחיב את ידיעותיהם בנושאים הנלמדים ואינם מתכוונים להמשיך לתואר שלישי.
  תכנית הלימודים כוללת (היקף שעות): 22 נ"ז חובה + 6 נ"ז בחירה + 8 נ"ז סמינריון = סה"כ 36 נ"ז .

להלן רשימת קורסים וסילבוסים.

מעבר ממסלול ב למסלול א
סטודנט המעוניין לעבור למסלול א יירשם לקורסים "כלי מחקר מתקדמים" ו"סדנת תזה". רק לאחר אישור הצעת מחקר ניתן לעבור למסלול א.
סטודנט שלא ישלים הגשת הצעת מחקר עד סוף סמסטר קיץ של שנה א, לא יוכל לעבור למסלול א.

סדרי הלימודים בתואר שני בניהול תעשייתי

 • הלימודים מתקיימים ברצף: 2 סמסטרים פרונטליים - א וב, בהם ימי הלימוד הם חמישי 16:00-22:00 ושישי 8:00-14:00, וסמסטר קיץ מתוקשב.
 • קורסי יהדות, קורסי ההשלמה ומבחני סוף סמסטר עשויים להתקיים בימים ובשעות אחרים.
 • סמסטר קיץ במחלקה לניהול יחל מיד בתום סמסטר ב' (תקופת הבחינות). סמסטר זה אינו חופף ללו"ז האקדמי המפורסם באתר בר אילן. עלות שכר הלימוד בסמסטר קיץ שונה מגובה שכר הלימוד במהלך שנה"ל ומתעדכנת באתר: שכר לימוד סמסטר קיץ | אוניברסיטת בר-אילן (biu.ac.il)
 • תכנית הלימודים הינה תכנית מובנת.

תלמידי ניהול תעשייתי לתואר שני יהיו חייבים לסיים את לימודיהם במסלול א עם (מחקר) במשך שנתיים ובמסלול ב (ללא מחקר) במשך שלושה סמסטרים רצופים.
הוועדה מאפשרת במקרים מוצדקים ובהמלצת ראש המחלקה והמנחה הארכה לשנת לימודים שלישית וזאת רק לתלמידים במסלול א (עם מחקר).

לימודי השלמה לקראת תואר שני בניהול תעשייתי

סטודנטים החסרים רקע אקדמי מתאים ושיתקבלו ללימודי התואר השני בניהול תעשייתי במחלקה לניהול יחויבו בלימודי השלמה, כמפורט בהמשך. על התלמידים להירשם ולסיים את דרישות קורסי ההשלמה תוך שנה אחת בלבד אשר תכלול סמסטר א, ב וקיץ החל מהמועד בו התקבלו ללימודים.
סטודנט שיחויב בלימודי השלמה יהיה סטודנט במעמד על תנאי או במעמד מיוחד ויהיה חייב לסיימם במהלך שנת הלימודים הראשונה, בממוצע משוקלל של 80 לפחות.
למידע נוסף אודות קורסי השלמה.

דרישות והנחיות משותפות לכל המסלולים (א ו-ב)

לימודי יהדות
על פי הדרישות הכלליות לתואר השני. מצ"ב התקנון

ידיעת שפות
בתכנית זו במסלול ב ללא תזה אין חובת אנגלית לתואר שני.
מסלול א עם תזה - פרטים על מבחני המיון, רמות הקורסים שייקבעו והקריטריונים למתן פטור לזכאים – ראה באתר המחלקה לאנגלית.

פטור מקורסי התמחות 

 • סטודנט שהחל אך לא סיים לימודיו לתואר שני במוסד אקדמי מוכר, ולמד ב-4 השנים האחרונות קורס זהה או מקביל, הן בתוכנו והן בהיקפו לזה הנדרש בתכנית לימודי תואר שני, והשיג ציון 80 לפחות, יוכל להגיש בקשה לפטור מהקורס.
 • האפשרות לפטור מקורסים בגין לימודים קודמים קיימת עד לסך 16 נ"ז במסלול ב ו-8 נ"ז במסלול א.
 • בקשות לפטור או המרה של קורסים יש להפנות למזכירות תארים מתקדמים במחלקה לניהול. הסמכות לאישור פטור או המרה של קורסים היא בידי הוועדה לתואר שני האוניברסיטאית. את הבקשה יש להגיש על גבי טופס פניה מתאים.

להרשמה                               צרו קשר לפרטים   

שינויים ועדכונים בתכניות לימודי תואר שני בניהול תעשייתי 

תכניות הלימודים של תואר שני בניהול תעשייתי המוצגות במסמך זה הינן בהתאם לתכניות המאושרות והשינויים המוצעים לקראת שנה"ל. במסגרת הפעילות האקדמית לאישור תכניות הלימודים ייתכנו שינויים ועדכונים בתכניות אלה ובפרטי המידע הנ"ל. עדכונים שוטפים בעניין תכניות הלימודים יופיעו באתר המחלקה.