על תחום ארגון ושיטות, ומה תפקידו של מנהל ארגון ושיטות בתעשייה?

תחום ארגון ושיטות (O&M, Organization & Methods) מספק מענה למגוון רחב של אתגרים עימם מתמודדים ארגונים ומפעלים בנוף התעשייה המודרנית. ניהול ארגון ושיטות הוא למעשה גישה שיטתית שנועדה לשפר את היעילות, הביצועים, הפרודוקטיביות והריווחיות של ארגונים בתעשייה;

השלבים הראשונים בניהול ארגון ושיטות עוסקים במיפוי הארגון ומרכיביו: המבנה הארגוני, תהליכי העבודה, הרכב ההון האנושי, הציוד הקיים בארגון, המכונות וכל מה שמשמש את הארגון.

השלבים הבאים עוסקים בתכנון והתאמה של כלים ותהליכים שמטרתם להצעיד את הארגון למקום טוב יותר בהיבטים השונים: שימוש במערכות טכנולוגיות תומכות (איתור וניהול מידע, אמצעי מדידה ובקרה ועוד), הגדרת נהלי עבודה חדשים, ריענון הגדרות של בעלי תפקידים, הגדרה מחדש של המערך הלוגיסטי, יצירת תוכניות עבודה, בחינה של פרויקטים קיימים ועתידיים, שיפור תהליכי ייצור, ייבוא, יצוא, תגמול ותימרוץ עובדים ועוד.

                       להרשמה            תואר שני בניהול תעשייתי

ניהול ארגון ושיטות – לעשות יותר בפחות

בשוק התעשייה התחרותי של ימינו, כל יתרון הוא משמעותי, וארגונים המעוניינים לשגשג ולהצליח חייבים לשאוף כל העת למצוינות. באקלים הזה יש למנהלי ארגון ושיטות תפקיד חשוב. הם מאפשרים לייעל תהליכים, לזהות צווארי בקבוק, לבטל שלבים מיותרים ולמנוע בזבזנות או בקיצור, מנהלי ארגון ושיטות מניחים את התשתית לארגונים, מפעלים וחברות – לעשות יותר בפחות.

מתעניינים בתחום ניהול ארגון ושיטות? נשמח לספר לכם על תוכנית לימודי ניהול תעשייתי שתעזור לכם להשתלב בשוק העבודה. צרו קשר, ונציג המחלקה לניהול יחזור אליכם בהקדם.

ומה תפקידו של מנהל ארגון ושיטות?

  • תהליכי ניהול ארגון ושיטות פועלים לשפר את איכות התפעול של ארגונים בתעשייה – מנהלי ארגון ושיטות פועלים לשיפור איכות הייצור, איכות התפעול, איכות השינוע, איכות ההפצה, איכות הציוד והמכונות, איכות הטכנולוגיה וכמובן לשיפור איכות המוצרים והשירותים.
  • מתודות של ארגון ושיטות מסייעות לארגונים בתעשייה להפחית עלויות – מנהלי ארגון ושיטות משפרים את היעילות, מונעים שיטות בזבזניות, משפרים זרימת עבודה, מצמצמים שימוש במשאבים, מפחיתים זמן עבודה ומחליפים עבודה אנושית יקרה בטכנולוגיות ומערכות מתקדמות, כל זאת כדי להוזיל עלויות ולהפוך את המפעל או הארגון לריווחי ויעיל יותר.
  • יישום תוכניות ארגון ושיטות בעסקים ומפעלים מגביר את שביעות הרצון של הלקוחות – כשהשירות והייצור מהירים, כאשר המוצרים איכותיים ומותאמים לצרכים האינדיבידואליים של הלקוחות ויש מענה מיידי, גובר הסיכוי שהלקוחות ישארו נאמנים לארגון/למפעל. סטנדרטיזציה של תהליכים מספקת מסגרת מובנית ויוצרת תהליכי עבודה עקביים, ועקביות זו מביאה לשיפור בקרת האיכות, לצמצום שגיאות ובסופו של דבר תורמת להעלאת שביעות הרצון של הלקוחות.
  • ניהול ארגון ושיטות מאפשר הסתגלות מהירה לשינויים – מנהלי ארגון ושיטות משחקים תפקיד חשוב גם ביכולת של הארגון/המפעל להסתגל לשינויים. הם מובילים ומכוונים לטרנספורמציה דיגיטלית חלקה, תומכים באימוץ חדשנות טכנולוגית, הם עוזרים להתאים את הארגון לדרישות הרגולטוריות המשתנות וגם מבטיחים ציות לתקנות, לסטנדרטים הנדרשים ולחוקים.

מנהלי ארגון ושיטות - שכר ואפשרויות תעסוקה

מנהלי ארגון ושיטות מהווים נכס יקר ערך עבור תעשיינים, בעלי מפעלים ומנהלי ארגונים בתעשייה. הם תורמים לשיפור התפעול, להגברת היעילות הכוללת ולהעלאת הריווחית, על כן הם נהנים משכר מתגמל מאוד, מאופק קידומי ומאפשרות להשתלב במגוון תפקידי מפתח בשלל תעשיות ותחומים.

ללמוד על ארגון ושיטות במסגרת תואר שני במחלקה לניהול

אם תחום ניהול ארגון ושיטות מעניין אתכם, אם אתם רוצים להיות חלק מעיצוב עתיד התעשייה ואם אתם שואפים לעזור לארגונים למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם, אז כדאי לדעת שהמחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן מציעה תואר שני בניהול תעשייתי MA הכולל בין היתר גם חשיפה לעקרונות תכנון וניהול ארגון ושיטות. התואר השני נפרש על פני שנה קלנדרית אחת בלבד והוא מאפשר לשלב בין לימודים אקדמיים לבין עבודה וקריירה.

ניתן לבחור את מסלול הלימודים הרצוי לתואר שני: במסלול עם תזה או ללא. הלימודים בתוכנית התואר השני משלבים בין לימודים של קורסים פרונטליים לבין קורסים המתקיימים בזום לסירוגין. כך למשל, הסמסטר האחרון, בקיץ, הוא מתוקשב.

לצד החשיפה לתחום ארגון ושיטות, הסטודנטים לומדים עוד מגוון קורסים מעניינים, דוגמת: ניהול טכנולוגיות מידע בתעשייה, ניהול פיננסי בחברות תעשייתיות, מנהיגות בניהול אנשים, היבטים משפטיים בניהול, מודלים מתקדמים של חקר ביצועים, שיווק תעשייתי דיגיטלי, ניהול תשתיות גלובליות,  4.0 Industry יזמים ומנכ"לים משתפים ועוד.

מתעניינים בתחום ניהול ארגון ושיטות? נשמח לספר לכם על תוכנית לימודי ניהול תעשייתי שתעזור לכם להשתלב בשוק העבודה. צרו קשר, ונציג המחלקה לניהול יחזור אליכם בהקדם.

 

>>> אולי יעניין אותך: לימודי תואר ראשון בניהול טכנולוגיה