ניהול תעשייתי MA

 

להרשמה

ראש התכנית פרופ' אבי הרבוןavher@bezeqint.net

דוא"ל התכנית: malm@biu.ac.il

תכנית הלימודים
תכנית לימודי תואר שני בניהול תעשייתי חוגגת למעלה מעשור. מאות בוגרי התכנית נהנים מתואר אקדמי ייחודי ואטרקטיבי המקנה להם ידע תיאורטי ומעשי ויתרון יחסי בהשתלבותם במרקם התעשייתי בארץ ובחו"ל. תכנית הלימודים עוסקת במגמות הראשיות הבאות: תעשייה 4.0 (Industry 4.0), חדשנות וטכנולוגיות פורצות דרך והתפתחויות ומגמות בעולם ניהול התעשייה הגלובלית.

המרחב התעשייתי של מוצרים ו/או שירותים משתרע על פני ארגונים, חברות ומפעלים, ציבוריים ופרטיים, המאפשרים קיום ורווחה בתחומיים קריטיים כמו תעשיית המים, המזון, החשמל, האנרגיה, התקשורת והמידע, הביטחון, שירותי החירום, התחבורה, הבריאות, הכספים, הייצור והעסקים.
מקובל להציג את רצף השינויים בעולם התעשייה כמהפכה סדרתית. המהפכה התעשייתית הראשונה התבססה על השימוש באנרגיית הקיטור לייצור מכונות וכלי ייצור. השנייה התבססה על אנרגיית החשמל והביאה להמצאת הייצור ההמוני, השלישית הייתה מהפכת האוטומציה שהתבססה על אלקטרוניקה וטכנולוגיות מידע וכיום אנו בעיצומה של המהפכה הרביעית, תעשייה 4.0, הדרמטית מכולן וזו שתשנה את חיינו ללא היכר.

היום אנו בעיצומה של המהפכה התעשייתית הרביעית (Industry 4.0), מבוססת על תפיסה ארגונית חדשה לניהול מפעלים ותהליכים תעשייתיים באופן חכם ומודרני (מהבית החכם, המפעל החכם ועד הערים החכמות). מהפכה זו נשענת על חדשנות ופריצות דרך טכנולוגיות כמו: אינטרנט תעשייתי של הדברים (IIOT), מסדי נתונים ומידע (BIG-DATA), בינה מלאכותית (AI), כלים וציוד בלתי מאוישים ((AUTONOMOUS ROBOTS, הדפסות תלת-ממד (3D) ושרשרת בלוקים ((BLOCKCHAIN, ולמידת מכונה (ML).

תכנית הלימודים מעניינת ומעשירה, נלמדת באווירה נעימה וידידותית מצד הסגל האקדמי והמנהלי כאחד. זוהי תכנית מובנית (שנה אחת בלבד) ומתאימה במיוחד לאוכלוסייה הלומדת תוך כדי עבודה (2 סמסטרים פרונטליים וסמסטר קיץ מתוקשב). ניתן בה דגש לחשיפת הסטודנטים למנהלים מובילים בארגונים ובחברות התעשייה המובילות.
התכנית מכינה את בוגריה להשתלב בתפקידי ניהול ותפעול ברמות הביניים והבכיר בהמשך, של ארגונים, חברות ומפעלים יצרניים ו/או נותני שירותים. היא מעניקה ארגז כלים, תיאורטי ומעשי, הדרוש להתמודדות עם אתגרי התעסוקה ופתוח הקריירה האישית, בסביבה המאופיינת בתאוצת שינויים הולכת וגוברת, הן בעוצמת השינוי והן בקצב.
מיעדיה המרכזיים של התכנית – לאפשר לבוגריה לממש הזדמנויות תעסוקה בקשת רחבה של ארגונים ותפקידים בארץ ובעולם. בין התפקידים בהם יוכלו בוגרי התכנית להשתלב ניתן למנות מנהלי פרויקטים טכנולוגיים, מנהלי מוצר, מנהלי תפעול, לוגיסטיקה ושרשרת הספקה, מנהלי שיווק בתעשייה, מנהלי רצפת הייצור, מנהלי איכות המוצר ועוד.

תנאי קבלה
לתכנית הלימודים יכולים להגיש מועמדות בעלי תואר ראשון, ממוסד אקדמי מוכר ובעלי ציון ממוצע של 85 לפחות (בכל לימודי התואר הראשון, לבעלי תואר דו-חוגי ייעשה ממוצע בין הציונים הסופיים של שני החוגים).
יכולים להגיש מועמדות בוגרי תואר ראשון בממוצע 80 ומעלה במקצועות הניהול: כלכלה, לוגיסטיקה, ניהול טכנולוגיה ומנהל עסקים.
עוד יכולים להגיש מועמדות בוגרי תואר ראשון בממוצע 76 לפחות בהנדסה או במדעים BSC.

למידע נוסף אודות תנאי הקבלה.

מסלולים
קיימים שני מסלולים:

 • מסלול א - כולל ביצוע מחקר (תזה),כתיבת התזה בהצלחה פותחת את השער ללימודי התואר השלישי. הוראות לכתיבת עבודת תזה נמצאות בתקנון הוועדה לתואר שני
  תכנית הלימודים כוללת (היקף שעות): קורסי חובה (מתוכם "כלי מחקר מתקדמים" ו"סדנה לתזה") 26 נ"ז (13 נק"ז) +  עבודת תזה לתואר שני 10 נ"ז שכ"ל (ללא נק"ז) = סה"כ 36 נ"ז (13 נק"ז)
 • מסלול ב - ללא מחקר (תזה). מסלול זה מיועד למועמדים המבקשים להרחיב את ידיעותיהם בנושאים הנלמדים ואינם מתכוונים להמשיך לתואר שלישי.
  תכנית הלימודים כוללת (היקף שעות): 22 נ"ז (11 נק"ז) חובה + 6 נ"ז (3 נק"ז) בחירה + 8 נ"ז (4 נק"ז) סמינריון = סה"כ 36 נ"ז (18 נק"ז).

להלן רשימת קורסים וסילבוסים.

קישור לסילבוסים באתר קטלוג הקורסים

מעבר ממסלול ב למסלול א
סטודנט המעוניין לעבור למסלול א יירשם לקורסים "כלי מחקר מתקדמים" ו"סדנת תזה". רק לאחר אישור הצעת מחקר ניתן לעבור למסלול א.
סטודנט שלא ישלים הגשת הצעת מחקר עד סוף סמסטר קיץ של שנה א, לא יוכל לעבור למסלול א.

סדרי הלימודים

 • הלימודים מתקיימים ברצף: 2 סמסטרים פרונטליים - א וב, בהם ימי הלימוד הם חמישי 16-22 ושישי 8-14, וסמסטר קיץ מתוקשב.
 • קורס אנגלית, קורסי יהדות, קורסי ההשלמה ומבחני סוף סמסטר עשויים להתקיים בימים ובשעות אחרים.
 • סמסטר קיץ במחלקה לניהול יחל מיד בתום סמסטר ב' (תקופת הבחינות). סמסטר זה אינו חופף ללו"ז האקדמי המפורסם באתר בר אילן.
 • תכנית הלימודים הינה תכנית מובנת.

התלמיד יהיה חייב לסיים את לימודיו במסלול א עם (מחקר) במשך שנתיים ובמסלול ב (ללא מחקר) במשך שלושה סמסטרים רצופים.
הוועדה מאפשרת במקרים מוצדקים ובהמלצת ראש המחלקה והמנחה הארכה לשנת לימודים שלישית וזאת רק לתלמידים במסלול א (עם מחקר).

לימודי השלמה
סטודנטים החסרים רקע אקדמי מתאים ושיתקבלו ללימודי התואר השני במחלקה לניהול יחויבו בלימודי השלמה, כמפורט בהמשך. על התלמידים להירשם ולסיים את דרישות קורסי ההשלמה תוך שנה אחת בלבד אשר תכלול סמסטר א, ב וקיץ החל מהמועד בו התקבלו ללימודים.
סטודנט שיחויב בלימודי השלמה יהיה סטודנט במעמד על תנאי או במעמד מיוחד ויהיה חייב לסיימם במהלך שנת הלימודים הראשונה, בממוצע משוקלל של 80 לפחות.
למידע נוסף אודות קורסי השלמה.

דרישות והנחיות משותפות לכל המסלולים (א ו-ב)

לימודי יהדות
על פי הדרישות הכלליות לתואר השני. מצ"ב התקנון

ידיעת שפות
בתוכנית זו במסלול ב ללא תזה אין חובת אנגלית לתואר שני.
מסלול א עם תזה - פרטים על מבחני המיון, רמות הקורסים שייקבעו והקריטריונים למתן פטור לזכאים – ראה באתר המחלקה לאנגלית.

פטור מקורסי התמחות 

 • סטודנט שהחל אך לא סיים לימודיו לתואר שני במוסד אקדמי מוכר, ולמד ב-4 השנים האחרונות קורס זהה או מקביל, הן בתוכנו והן בהיקפו לזה הנדרש בתכנית לימודי תואר שני, והשיג ציון 80 לפחות, יוכל להגיש בקשה לפטור מהקורס.
 • האפשרות לפטור מקורסים בגין לימודים קודמים קיימת עד לסך 16 נ"ז (8 נק"ז) במסלול ב ו-8 נ"ז (4 נק"ז) במסלול א.
 • בקשות לפטור או המרה של קורסים יש להפנות למזכירות תארים מתקדמים במחלקה לניהול. הסמכות לאישור פטור או המרה של קורסים היא בידי הוועדה לתואר שני האוניברסיטאית. את הבקשה יש להגיש על גבי טופס פניה מתאים.
שינויים ועדכונים בתכניות הלימודים
תכניות הלימודים המוצגות במסמך זה הינן בהתאם לתכניות המאושרות והשינויים המוצעים לקראת שנה"ל. במסגרת הפעילות האקדמית לאישור תכניות הלימודים ייתכנו שינויים ועדכונים בתכניות אלה. עדכונים שוטפים בעניין תכניות הלימודים יופיעו באתר המחלקה.

לפרטים נוספים ניתן לפנות למחלקה
דוא"ל: malm@biu.ac.il
טלפון 03-5318276

ייתכנו שינויים בפרטי המידע הנ"ל