תואר ראשון בניהול טכנולוגיה BA

חדש – החל מתשע"ו - תואר ראשון בניהול טכנולוגיה

ראש תחום - דר' אמיר אלאלוף   Amir.Elalouf@biu.ac.il

מה זה ניהול טכנולוגיה?

גם ארגון שלא מפתח או מייצר טכנולוגיה עושה שימוש במערכות מחשב, מערכת ייצור ומערכות טכנולוגיות אחרות.  ניהול טכנולוגיה חכם כולל הובלה של תהליך הרכש בארגון לצד הטמעה של הכלים הטכנולוגיים המיטביים לסוג הארגון, מטרותיו ותקציבו. בארגונים המפתחים טכנולוגיה, גם תהליכי פיתוח הטכנולוגיה וייצורה דורשים יכולת ניהולית וידע בתחומים אלו, כך שמנהל הטכנולוגיה יוכל לנצח על התהליך על כל מרכיביו, משלב הפיתוח ועד השיווק ללקוח. כל אלו דורשים הכשרה, ידע וניסיון ייחודיים שמקנה מסלול הלימודים החדשני לניהול הטכנולוגיה.

מה לומדים?

התכנית נועדה להעניק לסטודנטים ידע מקיף על ניהול טכנולוגיה ולהקנות להם כלים מעשיים שיאפשרו להם לנהל את המערך הטכנולוגי בארגונים שונים העושים שימוש בטכנולוגיה, כמו גם בארגונים שייעודם פיתוח טכנולוגיות חדשות. המונח הכללי "טכנולוגיה" מתייחס למערכות מחשוב ומערכות מידע, מכשור מתקדם, טלפוניה קווית וסלולרית, שרתי אינטרנט, כלי רכב, רובוטיקה ועוד, ואילו "ניהול טכנולוגיה" מתייחס לשני היבטים משלימים של הטכנולוגיה: הראשון, ניהול תהליכי הלימוד וההטמעה של טכנולוגיות אלו בארגונים העושים בהן שימוש, והשני - ניהול תהליכי הפיתוח בארגונים העוסקים בפיתוח טכנולוגיות חדשות.

כל ארגון עושה שימוש במגוון הטכנולוגיות הקיים בשוק ושואף לשימוש מושכל ויעיל בהן, שיאפשר לו למצות את המרב מהפוטנציאל העסקי-ארגוני שלו. הקורסים המגוונים בתואר בניהול טכנולוגיה, כמו גם האינטגרציה ביניהם, מספקים לבוגרי המסלול את הידע הדרוש לניהול טכנולוגיה ומאפשרים להם לעמוד בחוד החנית שלה בעולם בו היא משתנה ומתעדכנת תדיר. זהו מסלול חדשני ויחיד מסוגו בארץ, המשלב ידע תיאורטי עם ידע מעשי עדכני ועם יישום הידע בשטח עוד בתקופת הלימודים.

מה עושים עם תואר בניהול טכנולוגיה?

המון דברים. בשונה מהרבה תארים אחרים, תואר במסלול ניהול טכנולוגיה הוא לא תואר עיוני בלבד. תואר בניהול טכנולוגיה הוא תואר מעשי שמכין אתכם היום לעבודות הכי חשובות ונחשבות של מחר. כך תוכלו לנהל את מערך הטכנולוגיה בארגונים במגוון תפקידים שונים:

 • ניהול רכש טכנולוגי
 • ניהול מערכות המידע
 • ניהול מערך ההדרכה למערכות טכנולוגיות חדשות
 • ניהול פיתוח טכנולוגיה בתעשיית ההייטק
 • רישום פטנטים
 • ניהול פרויקטי פיתוח
 • גיוס מועמדים מתאימים לחברה

תואר בניהול טכנולוגיה – רק במחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן

 • המסלול היחיד בארץ לתואר ראשון בניהול טכנולוגיה
 • התואר מאוניברסיטת בר-אילן מקנה לסטודנטים ידע מעשי בנוסף לזה התיאורטי
 • המרצים במסלול הם טובי המומחים בתחום ולהם ניסיון אקדמי ומעשי כאחד
 • בוגרי המסלול יהיו החלוצים בתחום חדשני ומתפתח
 • אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות לבוגרי המסלול, המהוות קרש קפיצה לקריירה מרתקת ומתגמלת

למה ללמוד ניהול טכנולוגיה


תוכן:


על המסלול:

המסלול מכין את בוגריו לניהול המערך הטכנולוגי בארגונים שונים העושים שימוש בטכנולוגיה, כמו גם בארגונים שייעודם פיתוח טכנולוגיות חדשות. בוגרי המסלול יוכלו לנהל שני היבטים משלימים בארגונים: ניהול תהליכי הרכישה, הלימוד וההטמעה של טכנולוגיות אלו בארגונים העושים בהן שימוש מצד אחד, וניהול תהליכי הפיתוח בארגונים העוסקים בפיתוח טכנולוגיות חדשות מצד שני.

המסלול לניהול טכנולוגיה מיועד לכם, שלא מסתפקים בלימודים לתואר מעניין ומתגמל, אלא גם מחפשים מסלול ייחודי שמתאים לאתגרים העדכניים בתחום: 

 • מסלול חדשני ומיוחד במינו, העומד בחזית הטכנולוגיה הקיימת וצופה פני עתיד
 • תכנית לימודים מקיפה, המשתרעת על מלוא הספקטרום של הנושאים המרכיבים את התחום
 • קורסים ייחודיים שנבחרו בקפידה, חלקם נכתבו במיוחד למסלול זה
 • המרצים הטובים ביותר בתחום, לכולם ניסיון אקדמי משמעותי ורקורד מעשי מוכח
 • התנסות מעשית בנושאי הלימוד, החורגת מהתחום התיאורטי ומעניקה לסטודנטים ניסיון מעשי בתחום בו הם מבקשים לעבוד

חזרה למעלה ↑


תנאי קבלה:

 

דרישות הקבלה למחלקה מופיעות באתר האינטרנט של האוניברסיטה - ידיעון לתואר ראשון. 

ציוני הבגרות והפסיכומטרי עוברים שקלול כפי המופיע באתר האוניברסיטה לקבלה לשנה"ל תשע"ט.

ניתן לבדוק את סיכויי הקבלה בעזרת מחשבון סיכויי קבלה של האוניברסיטה.

חזרה למעלה ↑


מחשבון סיכויי קבלה:

למעבר למחשבון לחץ כאן

חזרה למעלה ↑


לימודים לתארים מתקדמים והמסלול הישיר:

לימודי המשך לתארים מתקדמים

במסגרת הלימודים ניתן לבחור בין  מסלולי לימוד לתואר שני (עם תזה וללא תזה) במחלקה לניהול:

 1. ניהול לוגיסטיקה עם עבודת מחקר בתחום ניהול טכנולוגיה
 2. ניהול תעשייתי
 3. בריאות הציבור וניהול מערכות בריאות

 

מסלול ישיר לתואר שני

המסלול הישיר מיועד לתלמידים מצטיינים אשר יעמדו בדרישות קבלה הגבוהות מהרף הנדרש עבור כל המועמדים לתואר ראשון. מועמדים אלה יזכו להנחייה אישית מחברי הסגל במטרה לפרסם מחקר משותף בכתבי-עת בינלאומיים מובילים.

חזרה למעלה ↑


תכנית לימודי מסלול ניהול טכנולוגיה:

*יתכנו שינויים

התואר בניהול טכנולוגיה כולל מגוון רחב של קורסים אשר הידע שהם מספקים, כמו גם האינטגרציה ביניהם, מקנים לבוגרי התואר את הכלים הנדרשים לניהול טכנולוגיה הן בארגונים העושים בה שימוש והן בארגונים המפתחים טכנולוגיות חדשות. מסלול זה מורכב מקורסים ייעודיים שפותחו במיוחד עבורו, כדי להקנות לבוגריו את המיומנויות והפרספקטיבה הכוללת הנדרשות על-מנת לסייע לארגונים למצות את הפוטנציאל העסקי שלהם באמצעות ניהול מושכל של הטכנולוגיה, וכן באמצעות ניהול מיטבי של סביבת הפיתוח, טכנולוגית כאנושית.

תכנית הלימודים מגוונת וכוללת גם מקצועות יסוד כגון חקר ביצועים וסטטיסטיקה, ולצדם נושאים ייחודיים למסלול ניהול טכנולוגיה כגון יצירת ערך כלכלי לארגון באמצעות מערכות מידע, פיתוח מערכות מידע וניהולן, מידענות, מחקר ופיתוח, ההיבטים המשפטיים של ניהול טכנולוגי, ניהול סיכונים טכנולוגיים, ניהול חברות הזנק, מערכות תומכות החלטה ממוחשבות, ועוד. טובי המרצים בתחום, שלהם ניסיון רב-שנים בניהול טכנולוגיה, ילמדו את מגוון הנושאים הייחודיים למסלול, כאשר בקורסים השונים יילמדו וינותחו תרחישים מהעולם האמיתי.

התואר כולל גם סמינר מסכם, ובו קורס שנתי שיבחן כיצד מיישמים הסטודנטים את הידע שרכשו בתואר על מקרה מבחן מציאותי. חלק זה של התואר יתבצע בהנחייתם של מרצי המסלול, ומטרתו לספק לסטודנטים ניסיון מעשי ועדכני בתחום בו יעבדו. אפשרויות התעסוקה הפוטנציאליות לבוגרי התואר רבות ומגוונות, וכוללות את פניו השונים של ניהול מערך הטכנולוגיה בארגונים (ניהול הרכש הטכנולוגי, ניהול מערכות המידע, ניהול ההדרכות של מערכות טכנולוגיות חדשות, ועוד), כמו גם ניהול פיתוח טכנולוגיה בתעשיית ההייטק (רישום פטנטים, ניהול פרויקטי פיתוח, גיוס מועמדים מתאימים, ועוד).

 


על הקורסים הנלמדים:

קורס

מרצה

על הקורס

סמינריון מחקרי יישומי בניהול טכנולוגיה

ד"ר אמיר אלאלוף 

 

קורס ייחודי למסלול ניהול טכנולוגיה, בו ילוו הסטודנטים פרויקט טכנולוגי מעשי משלב הזיהוי וההגדרה ועד לשלב התכנון והיישום בפועל. בסמינריון זה 2 מסלולים:

 1. מסלול פרויקט יישומי: הסטודנט ילווה פרויקט טכנולוגי מעשי משלב הזיהוי וההגדרה ועד לשלב התכנון והיישום בפועל. סטודנטים במסלול זה יונחו על-ידי מנחה אקדמי ומנחה מקצועי מהתעשייה.
 2. מסלול יזמים צעירים: הסטודנט ינחה קבוצת בני נוער בפרויקט טכנולוגי, וילווה אותו מראשיתו ועד תומו. סטודנטים במסלול זה יונחו על-ידי מנחה אקדמי ומנחים מעמותת "יזמים צעירים".

היבטים משפטיים בניהול טכנולוגיה

עו"ד דן אור-חוף

 

 

היכרות עם האתגרים המשפטיים המודרניים מציב ניהול טכנולוגיה ועם עולם התוכן הייחודי לתחום זה. בין הנושאים בקורס: חוזים אלקטרוניים ועסקאות מקוונות, זכויות יוצרים בעולם הדיגיטלי, אתגרי הסייבר, מיתוג ומוניטין. עוד יעסוק הקורס במודלים מסורתיים ומודרניים (כדוגמת קוד פתוח וקריאייטיב קומונס), מאגרי מידע כנכס ארגוני וסודות מסחר, האינטרנט של הדברים, הלכות מסחר הוגנות והגנת סימני המסחר, ניהול מידע אישי והגנת הפרטיות ברמה מקומית, בינלאומית, בענן ובעולם הביג דאטה. הקורס ישלב הרצאות פרונטאליות עם דיונים, ניתוח אירועים, סימולציות והרצאות אורח.

ניהול טכנולוגיות מידע

ד"ר שלום ברויאר

היכרות מעמיקה עם ספקי טכנולוגיות ופיתוח עצמאי של מערכות פשוטות.

 

יסודות ה-ERP  וה-E-Business

ד"ר שלום ברויאר

היכרות עם תהליכים פיננסים ותפעוליים בארגון תעשייתי, והמערכות המהוות את הבסיס לניהולו.  

 

קבלת החלטות במערכות עתירות טכנולוגיה

פרופ' ישראל דויד

 

מתודולוגיות אנליטיות בקבלת החלטות בניהול המתמקדות בסביבות טכנולוגיה, מחקר ופיתוח. פיתוח יכולת מידול עצמאית ופתרון בעיות, והיכרות עם כלי תוכנה בתחום. בין הנושאים שיכלול הקורס: תורת קבלת ההחלטות ותורת התועלת, תהליך ה-AHP (היררכיה אנליטית) ומודל ה-DEA (מודל המעטפת), מקרי מבחן באופטימיזציה סטטית קלאסית ומודלים מתמטיים בסיסיים של ניהול פרויקטי מו"פ סיכון. הקורס כולל פתרון דוגמאות במעבדת מחשבים.

ניהול פרויקטים טכנולוגיים

ד"ר יעל דויטש

היכרות עם מבנה תהליכים המתקיים בפרויקט. בקורס יילמדו ויודגמו גישות, שיטות וטכניקות המסייעות לניהול מוצלח של מכלול התהליכים לביצוע פרויקט תוך ההתמקדות בפרויקטים טכנולוגיים.

מערכות תומכות החלטה

ד"ר רוני וייצמן

היכרות עם מתודולוגיות ותהליכי הבניית ידע בארגון ועם הדרכים בהן ניתן לעשות שימוש בידע זה לצורך מימוש מערכות תומכות החלטה ממוחשבות. הקורס כולל סקירת דוגמאות מהתעשייה והתנסות במימוש מערכת תומכת החלטה.

מידענות

ד"ר רוני וייצמן

סקירת סוגי המידע הקיימים ומושגים מעולם ה-Big Data; שימוש בכלי חיפוש ושליפת מידע וכן בכלים לניתוח מידע מעולם ה-Business Intelligence .

ניהול פיננסי בחברות טכנולוגיה

ד"ר שמואל (מולה) כהן

היכרות עם מרכיבי המימון של הפירמה, ידע בנושאי מימון פרויקטים ורכישת מיומנות בפתרון בעיות מימוניות וחישובי כדאיות בתנאי ודאות ואי-וודאות שונים. הקורס יתמקד במימון טכנולוגיות בחברות ובבעיות מימון בחברות לייצור טכנולוגיה וחברות הזנק.

ניהול טכנולוגיות 1

 

ד"ר חנן מעוז

מטרת הקורס היא לערוך לסטודנטים היכרות מעמיקה עם שווקים ותעשיות טכנולוגיות בראייה רחבה וכוללת, ולפתח כלי ניתוח וכלי ניהול עובר מוצרים, שירותים ושווקים טכנולוגיים כמצופה מ-CTO (מנהל טכנולוגיות ראשי). עוד יסקור הקורס מסגרות חשיבה ואסטרטגיות פעולה המקובלות בתעשייה העולמית לצורכי ניתוח והערכה של תהליכי יצירה, יישום טכנולוגיות חדשות בסביבה תחרותית, שיווקן וניהולן. הקורס יכלול מספר מקרי בוחן (Case Studies) מהתעשייה המקומית והעולמית (כימיקלים לישראל, מיקרוסופט, אינטל, צים) ויארח גורמי תעשייה לפאנל לימודי שינחו הסטודנטים.

ניהול טכנולוגיות 2

ד"ר חנן מעוז

טכנולוגיות מידע ותקשורת הינן תשתית הכרחית לניהול עסקי וגלובלי של כל חברה. הקורס יתמקד בטכנולוגיות אלו מנקודת מבטם של מנהל מערכות המידע (CIO) וההנהלה הראשית בארגון. בין היתר יסקור הקורס מגמות עכשוויות בתעשיית המידע העולמית, יציג תהליכי הגדרת דרישות טכנולוגיות בארגונים גדולים, מתודולוגיות בפיתוח מערכות תוכנה, חומרה ותקשורת תוך התמקדות בניהול מושכל של פרויקטים טכנולוגיים והמסגרות המתאימות להם. עוד יוצגו בצהלך הקורס טכנולוגיות ומערכי מידע ייחודיים כגון טכנולוגיות ויישומי ענן, מערכות לניהול כלל משאבי הארגון (ERP), מערכות לניהול קשרי ספקים וקשרי לקוחות (SCM, CRM), מערכות בינה עסקית ונתוני עתק (Big Data) ומערכות לניהול ביצועים כלל ארגוני (CPM).

הקורס יכלול מספר מקרי בוחן (Case Studies) מהתעשייה המקומית והעולמית (אגף התקשוב בממשלת ישראל, Salesforce.com) ויארחו גורמי תעשייה לפאנל לימודי שינחו הסטודנטים.

חזרה למעלה ↑


על המרצים:

ד"ר אמיר אלאלוף

ראש מסלול ניהול טכנולוגיה, מרצה וחוקר במחלקה לניהול באוניברסיטת בר-אילן. מתמחה בפיתוח אלגוריתמים יעילים, תורת התורים וסימולציה ממוחשבת, ומרצה בתחומים אלה בארץ ובחו"ל. בעל ניסיון בניהול פיתוח תוכנה במסחר אלקטרוני ובתכנון יישומים ניהוליים ייחודיים ועיצובם. שימש כיועץ לצה"ל בסימולציה ממוחשבת והטמעת כלי חישוב אנליטיים, וכיועץ לארגונים בהטמעת מערכות תוכנה ופיתוח עסקי. יועץ וחבר דירקטוריון בחברת הזנק העוסקת בפיתוח טכנולוגיה.

 

עו"ד דן אור-חוף

בעלים ומייסד של "אור-חוף טכנולוגיות וקניין ורוחני". מתמחה בטכנולוגיות מידע, אינטרנט ותקשורת, קניין רוחני, פרטיות והגנה על מידע. מייצג חברות ישראליות ובינלאומיות בתחומי הטכנולוגיות, תקשורת, מדיה ופרסום, ועוד. עו"ד אור-חוף משמש כמרצה קבוע בקורסים בנושאים אלו בפורומים עסקיים בארץ ובחו"ל, כמו גם באקדמיה ובהשתלמויות שופטים ופרקליטים. עו"ד אור-חוף חבר במועצה הלאומית להגנת הפרטיות ומייעץ למשרד המשפטים בתחומים של משפט, מידע וטכנולוגיה.

 

ד"ר שלום ברויאר

מנכ"ל חברת Maxsoft  המתמחה ביישום מערכות ERP  בשוק התעשייתי ובעולם החקלאי.

 

פרופ' ישראל דויד

יועץ לתעש מערכות (התעשייה הצבאית) בכלי-תוכנה אנליטיים וסימולטיביים. בעל ניסיון רב בייעוץ למערכת הביטחון וללקוחות ביטחוניים בחו"ל. הקים את מוקד הידע הארטילרי בתעש עבור צה"ל ומשרד הביטחון. פרסומיו המדעיים של פרופ' דויד עוסקים ביישומים לרפואה וביישומים צבאיים.

 

ד"ר יעל דויטש

מומחית בפיתוח מודלים מתמטיים לפתרון בעיות החלטה של יישומים מעשיים בתנאי אי-וודאות ובסביבה תחרותית תוך שימוש בכלים של אופטימיזציה ותורת המשחקים.

 

ד"ר רוני וייצמן

מתמחה במערכות מידע בסביבות ייצור מורכבות ובמערכות מידע רפואיות. בעל ניסיון רב-שנים ביישום פתרונות ממוחשבים לתעשייה בתחומי ניהול הייצור, הקמת מערכות מדידה ארגוניות, מדידת ביצועים והקמה של מערכות תומכות החלטה בזמן אמת בתעשייה. מתמחה גם בפיתוח בסיסי נתונים ארגוניים גדולים והקמת מערכות אחזור מידע בסביבות מרובות משתמשים. מרצה בנושאי עיצוב ופיתוח בסיס נתונים, סימולציה ממוחשבת, פיתוח מערכות מבוססות אינטרנט, חקר ביצועים וניהול איכות.

 

ד"ר שמואל (מולה) כהן

מומחה לתורת המימון, עקרונות בהשקעות, אופציות ונכסים נגזרים, ניהול פיננסי ושוק ההון בישראל. בעל ניסיון רב בהכשרת עובדי בנק בכל הקשור למסחר בניירות ערך בשוקי ההון בישראל ובעולם. חוקר בממשל תאגידי וחקר ביצועים בשוק ההון. חלק מזמנו מוקדש לפרקטיקה הכוללת ייעוץ במימון חברות וניהול פיננסי וכן בהערכות שווי, לרבות מתן חוות דעת מומחה לבתי-משפט.

 

ד"ר חנן מעוז

מתמחה בפיתוח טכנולוגי ועסקי של מוצרי מידע ותקשורת, הטמעת אסטרטגיות צמיחה למוצרים טכנולוגיים, ושילוב מערכי יזמות טכנולוגית בפעילות הארגונית השוטפת. כיהן במגוון תפקידי ניהול בכירים בתעשיית ההיי-טק המקומית והבינלאומית, בחברות גלובליות הנסחרות בנאסד"ק (Oracle, AudioCodes).

 

ד"ר דביר קווה

פסיכולוג ויועץ ארגוני, מהחוקרים הראשונים בארץ בתחום הפסיכולוגיה החיובית ויישום תובנותיה בארגונים (positive organizational scholarship). בעל ניסיון בייעוץ למערכות אזרחיות ועסקיות, כמו גם בפיתוח מנהיגות אצל מנהלים ועובדים.

 

ד"ר אלכס קומן

מתמחה במערכות מידע וביצירת ערך כלכלי, ומרצה בנושאים אלו בארץ ובחו"ל.  פרסם עשרות מאמרים בכתבי עת אקדמיים בינלאומיים, ומשמש כפרשן כלכלי בעיתונות ובטלוויזיה.

חזרה למעלה ↑


 

צרו קשר

המחלקה לניהול, מסלול ניהול טכנולוגיה

ראש המסלול: ד"ר אמיר אלאלוף

למידע נוסף פנו למחלקה לניהול בטלפון 03-5318276 

חזרה למעלה ↑